Tank na tankodromu s lidmi
top

Víte, jaké je vybavení mají nová obrněná vozidla Tajfun Kamaz? Neuvěřitelné!

Automobilka Kamaz představila nová obrněná vozidla Tajfun s neuvěřitelnou výbavou. Ale dostane se vůbec Kamaz-63968 do výzbroje ruské armády? Podle magazínu Janes má však ruské ministerstvo obrany v letech 2014 až 2015 nakoupit prvních 30 vozidel z programu Tajfun-K, tedy včetně vozidel Kamaz-63969.

Jak jsou tedy tato obrněná vozidla vybavena?

Zajímavostí je, že vozidla rodiny Tajfun mají ochranu proti minám homologovanou podle NATO normy STANAG 4569. Důvodem je skutečnost, že v Rusku neexistují normy minové ochrany obrněných vozidel.

Tajfuny chrání posádku před výbuchem miny o ekvivalentu 8 kg TNT – pod trupem nebo kolem (Level 3b). Korba pak poskytuje balistickou ochranu proti střelám ráže 14,5 mm (Level 4). Stejnou balistickou odolnost mají i všechna skla.

Obrněné vozidlo Tajfun

Obrněné vozidlo Tajfun

Aby měla vozidla co nejnižší hmotnost, jsou vybavena nejnovějším kompozitním pancířem NEVZ-Sojuz od firmy NII Stali. Pancíř se skládá z vrstvených ocelových plátů a několika keramických desek.

Samozřejmostí je u rodiny vozidel Tajfun také nejmodernější vybavení a palubní elektronika. O pohon se špičkově starají moderní naftové motory JAMZ-530 (JAMZ-5367) nebo KAMAZ 740.354-450/550. K přenosu krouticího momentu z motoru na kola slouží hydro-mechanická transmise.

O správné jízdní vlastnosti pečuje palubní počítač. Elektronika bedlivě sleduje všechny jízdní parametry, především výkon motoru ale i pozici a náklon automobilu. Podle toho uzpůsobuje jízdní vlastnosti obrněného vozidla.

Také díky volitelné světlé výšce (200 – 570 mm) se auta chovají velmi dobře jak na silnici, tak v terénu. Všechna vozidla rodiny Tajfun se mohou přebrodit řekou hlubokou až 1,75 metrů a zdolat až 30° stoupání. Maximální rychlost všech vozidel Tajfun je neuvěřitelných 100 km/h.

Vyzkoušet si tuhle jízdu tankem a stát se řidičem tanku, to je snad sen každého muže. A v takovéhle rychlosti?

Chceš se projet v obrněném vozidle? Šipka
top