Tank na tankodromu s lidmi
top

V Lešanech opět burácely tanky

V areálu Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu v Lešanech u Týnce nad Sázavou se uskutečnil „Tankový den“. Přinášíme trochu opožděnou, ale přece jenom pěknou reportáž!

Stroje tu obsluhují skuteční profesionálové.“ Těmi jsou vojáci ze 73. tankového praporu v Přáslavicích, kteří své umění předvedli „útokem“ tří modernizovaných tanků T-72M4 CZ. 

lesany-tankySpolečně s generálem Štefkou sledovali defilé tanků nejen ředitel Sekce rozvoje druhů sil brigádní generál Ivo Zbořil a zástupce velitele Sil podpory a výcviku brigádní generál Jiří Halaška, ale také představitelé Parlamentu České republiky i hosté ze zahraničí.

tank-lesanytanky-v-lesanech-4Úvodem se symbolicky na předváděcím polygonu představily současně první československý tank Praga LT-38 z roku 1938 a modernizovaný tank T-72M4 CZ, který má česká armáda v současné době ve výzbroji. Téměř třicet tisíc diváků obdivovalo také sovětský tank T-34 v různých variantách, nově zrestaurovaný německý stíhač tanků Hetzer, nosič raket Krug, či dva britské obrněné automobily Ferret a Saracen. Švédský tank Strv M/37 se podařilo získat do sbírky vojenské techniky a umístit ho do expozice v Lešanech. Jedná se o jediný z devíti zachovaných kusů, který dosud nebyl umístěn v muzejních sbírkách.   

tanky-lesany-1Součástí přehlídky byla také ukázka boje dobývání kóty, s níž vystoupila rota středočeských aktivních záloh při Krajském vojenském velitelství Praha. Nad „bojištěm“ několikrát přelétl i letoun JAK-11 ze sbírek leteckého muzea.

V odpolední části programu se představili členové Klubu vojenské historie Gardekorps s ukázkou bitvy  z období druhé světové války.

tanky-v-lesanechNávštěvníci si mohli kromě výše uvedené techniky zdarma prohlédnout i stálou expozici muzea. Ta se představuje celkem v osmi halách, pod přístřešky a na volném prostranství. Je zde i interaktivní hala s tankovou bitvou z období Ostravské operace a britský tank Centurion, který v sedmdesátých letech používaly armády stojící proti bloku Varšavské smlouvy.

Celkem se v muzeu nachází více než pět set kusů historických tanků, automobilů a motocyklů.

Chcete si vyzkoušet také jízku tankem? Staňte se jeho řidičem.

Více informací o možnostech řízení tanku Šipka
top