Tank na tankodromu s lidmi
top

Nový ruský tank Armata se představí již letos v srpnu

Vývoj jde neustále dopředu a proto i práce na zcela novém ruském tanku zdárně pokročily. V srpnu 2013 se několik prototypů představilo vybraným vojenským pohlavárům a politikům na vojenské výstavě ve městě Nižnij Tagil.

Vývoj tanku Armata

Podle ruského výrobce Uralvagonzavod nový tank Armata zužitkuje zkušenosti s vývojem předešlých tankových projektů.

Podle náměstka ruského ministra obrany Jurij Borisova tank Armata dorazí do výzbroje ruské armády již v druhé polovině roku 2015.

Konstrukce

Hlavními rysy nové konstrukce jsou podle tiskové agentury RIA Novosti dálkově ovládaná bezosádková věž, plně automatizovaný systém nabíjení, oddělený prostor pro posádku velice dobře chráněný kompozitním a vícevrstvým pancířem.

Vzhled tanku Armata je zatím velkou neznámou. Prosákla ale informace, že Armata vychází z tanku Objekt 195, můžeme si tedy odvodit několik věcí.

Foto: Objekt 195

Foto: Objekt 195

Tank Armata má skoro jistě motor i převodovku v zadní části vozidla. Posádka sedí v obrněné kapsli, zcela oddělená od motorové a bojové části, nemusí se proto obávat požáru paliva nebo bojového úseku (munice).

Bezosádková věž je v případě tanku Objekt 195 velmi úzká a vysoká. Taková konstrukce věže dovoluje pozorovat nebo ostřelovat protivníka zpoza překážky, jako jsou stěny nebo kopce.

Chceš se projet v tanku? Šipka

 

Výzbroj

Co se týče výzbroje, s největší pravděpodobností půjde o kanón ráže 125 mm, jaký má nejnovější varianta tanku T-90AM. Armata tak může, jako ostatně většina moderních ruských tanků, odpalovat řízené rakety z kanónu s doletem až celých osm kilometrů.

Začlenění do výzbroje

Počítá se, že do roku 2020 ruská armáda získá až 2300 tanků Armata. V roce 2014 proběhlo také testování prvních tanků Armata ruskou armádou. V témže roce pak, podle ministra obrany Jurije Borisova, bylo objednáno pro ruskou armádu prvních šestnáct kusů tohoto tanku.

Z dnešního počtu 20 000 tanků T-72, T-80 a T-90 má zůstat ve výzbroji jediný typ – tank Armata. Oproti původnímu stavu tak ruská armáda bude mít ve výzbroji téměř desetkrát méně tanků.

Vyzkoušet si ho na tankodromu, to by bylo, že?

Chceš řídit tank? Šipka
top