Tank na tankodromu s lidmi
top

Řízení tanku při jízdě tankem

Tank je silně obrněné bojové vozidlo, jehož hlavním úkolem je likvidace nepřátelských pozemních sil přímou palbou. Jako hlavní výzbroj bývá nejčastěji umístěn na tanku velký kanón. Tanky se mohou vysokou rychlostí pohybovat i v těžkém terénu, kde běžná vozidla s koly neprojedou. To je samozřejmě velká výhoda. Tank prostě projede vším a všude. Abyste si tohle všechno mohli vyzkoušet, tankodrom rozhodně není rovná plocha, naopak.

Interiér moderního tanku. Ten by se řídil. Na takový si ještě musíme počkat.

Interiér moderního tanku. Ten by se řídil. Na takový si ještě musíme počkat.

Tank je nejvíce opancéřované bojové vozidlo ze všech pozemních obrněných vozidel a také nosí efektivní a těžké  zbraně.

Společně s intenzívním hlukem, který vydává pohybující se tanková formace, a těmito charakteristikami, dělají z tanku jednu z nejobávanějších zbraní na bitevním poli.

Nejčastěji bývají tanky nasazeny s ostatními typy zbraní, jako například s dělostřelectvem a pěchotou. Více v historii o jízdě tankem.

Projet se na tankodromu Šipka

 

Jak se řídí tank? Jízda tankem zblízka

Obecně pro řízení všech tanků platí jednoduchá pravidla avšak typ od typu se pravidla různě liší. My si zde popíšeme zcela zjednodušené a obecné ovládání pro jízdu tankem na tankodromu.

Interiér tanku T55. Žádné polstrování

Interiér tanku T55. Žádné polstrování

  • Jako nutný základ k řízení a jízdě tankem nejprve do tanku musíme nastoupit. To by jeden neřek’. Poté si sedneme do pozice řidiče a zajistíme si pohodlí v sedačce. Zatím na nic nesahat.
  • Nastartujeme motor a zařadíme rychlost. Řazení je v tanku klasické pomocí řadící páky. Pouze je umístěno na levé straně.
  • Nyní musíme tank pro jízdu odbrzdit a poprvé zkusit rozjezd v tanku. Na vrchu řídících pák máme aretační tlačítko. Toto tlačítko musíme zmáčknout, abychom mohli pákami volně pohybovat a tím řídit tank, třeba na tankodromu.
  • Stejně jako v autě máte v tanku také plynový pedál. Tento plynový pedál pouštějte pozvolna nahoru, aby vám to při rozjezdu příliš necukalo.
  • Brzdění tanku je snadné. Vraťte obě řídící páky pomalu zpět. To zabrzdí oba pásy.
  • Pomocí těchto dvou pák se také tank řídí. Chcete-li jet rovně, zatlačte obě páky dopředu a tank se vydá rovným směrem. Pokud chcete zatočit vlevo, zatlačte pouze pravou páku  a tank začne zatáčet vlevo. Pokud chcete vpravo, použijete levou páku. Jak snadné že?! Ovšem bude to chvíli trvat než si na toto ovládání řízení zvyknete. Na tankodromu při jízdě tankem na to bude čas.
  • A to je ono!  Chcete-li znovu použít parkovací brzdu, vraťte páky zpět a stiskněte aretovací tlačítka. Pak by řídící páky tanku měly zůstat v centrální poloze.
  • Tímto jsme dokončili základní jízdu tankem. Nyní stačí jen z tanku vystoupit a je to! Nebo klidně v tanku zůstaňte sedět, třeba přes noc.
Vyzkoušejte jízdu tankem Šipka

 

Jaký pocit zažijete při jízdě tankem?

Jízda tankem na tankodromu je zážitek jako dělaný pro každého chlapa. První pocity přijdou už při příchodu k impozantnímu bojovému vozidlu. Je to obrovská těžká technika, jakou hned tak nevidíte.

Samozřejmě, že člověk už se nemůže dočkat, aby zasedl do tanku a jel. Ovšem nejdřív je nutná malá instruktáž. Po instrukcích od zkušeného řidiče tanku může přijít zasednutí do tanku.

Jízda tankem je “mocná.” Je to něco, co se dá těžko popsat slovy. Sedíte v železném obrovském vozidle obklopení množstvím kovů a ovládacích prvků. Jaké to asi je, když je venku slyšet ještě střelba. V tanku je slyšet mohutný zvuk motoru a při jízdě po různém terénu se tank kýve. Každý si to musí zkusit sám.

top