Tank na tankodromu s lidmi
top

Polská armáda vyvíjí neviditelný tank

Polsko vyvíjí nový tank PL-01, který by měl být takřka neviditelný. Ale jak? Měl by měnit barvu podle pozadí, takže by byl obtížně zjistitelný, uvedla agentura Reuters. Speciální zařízení by mělo měnit i jeho tepelné vyzařování. Tank by měl odpovídat současným standardům. Ale pozor, je lehčí!

„Chtěli jsme udělat krok dopředu a vytvořit přístroj, který by umožnil, aby kontejner přemísťovaný z místa na místo kopíroval barvu prostředí, vegetace,“ popsal nový způsob ochrany agentuře PAP profesor Adam Januszko z Vojenského institutu strojírenské technologie ve Vratislavi.

Upozornil ale, že momentálně se využívá jen pasivní kamufláž, kdy se tank natře barvami nejpodobnějšími okolí.

Vývoj neviditelného tanku

Jeho tým profesora Adama Januszka vyvinul prototyp zařízení, které se umístí na tank a tím umožní, aby měnil barvu. Přístroj přezdívaný jak jinak než chameleon zahrnuje několik prvků: „Oči, mozek a kůži. Okem je profesionální digitální kamera, která poskytuje informace o okolním prostředí. Další částí je počítač, který určuje dominantní barvu prostředí.“

Tank je na povrchu pokryt tzv. elektrochromickými okny – chytrým sklem, tedy malými zařízeními, která mění barvu podle napětí. Těmito ploškami by se měl pokrýt nejen pancíř tanku, ale třeba i velitelské stanoviště nebo zařízení pro čištění vody.

Plochy měnící barvu mohou pokrýt jakýkoli povrch. V současné době jsou napájeny z baterií, budoucnost hraje pro solární články.

Vyzkoušet si jízdu v obrněném transportéru a navíc ještě v uniformě, to by bylo.

Chceš se projet v tanku jako řidič? Šipka

Uniforma

Neviditelná uniforma se k neviditelnému tanku hodí. Jinak by byl vidět jen voják a tank ne. No ne?

Neviditelná uniforma se k neviditelnému tanku hodí. Jinak by byl vidět jen voják a tank ne. No ne?

Vratislavští experti nyní pracují i na uniformě, která by se měla též přizpůsobovat okolnímu prostředí. Januszko dodal, že aktivní kamufláž se už využívá, ale zatím funguje jen v infračervené oblasti: „Umožňuje modifikovat obraz, který vidí infračervená kamera. To brání kameře, aby viděla skutečnou podobu vojenského zařízení.“

top