Tank na tankodromu s lidmi
top

Historie tanků a jízdy tankem. Tankodrom na obzoru

Hlavním prvkem tanku, jak všichni víme, jsou pásy. Pásy na tanku slouží k přenášení síly mezi tankem a zemí. První, takzvaně housenkové pásy, byly vymyšleny v roce 1770 Richardem Edgeworthem avšak poprvé nebyly použity hned na tanku, nýbrž na malém počtu traktorů během Krymské války. Nasazením těchto pásů se zjistilo, že traktor má mnohem větší průchodnost v blátivém terénu. Nepřipomíná Vám to něco? Kam asi tak tento poznatek povede.

Tank Mark I. Tankodrom, jízda tankem

Tank Mark I. Britský tank z 1. světové války, který byl nasazen v bitvě na Sommě roku 1916. Jde o vůbec první použitý tank v historii lidstva. Tanky se dělily na „mužské“ s kanóny a kulomety, a „ženské“ jen s kulomety. Postupně byly zaváděny tanky Mark II a Mark III, které se od prvního typu moc nelišily.

Hlavním bodem v dějinách tanků je v roce 1899 první válečný motorový vůz. Toto vozidlo bylo vybaveno silným motorem Daimler, pancéřováním a dvěma kulomety revolverového systému od Hirama Maxima. Poprvé byla tato vozidla  použita v anglické armádě a možná už by se dala nazvat tankem, ale spíš zůstaneme u názvu obrněné vozidlo. To už začínala jízda tankem zavánět zábavou, jakou si užijete na tankodromu.

Vyzkoušejte jízdu tankem Šipka

Vznik prvního tanku

Na vzniku prvního tanku se podílel While Hankey a bylo to roku 1914. Následně byl v červnu 1915 předveden tank Killen-Straita. Zde se tank ukázal, že je schopen překonat ostnatý drát i užší zákopy a na základě této demonstrace byly v prosinci 1915 stanoveny podmínky, které musí tank splňovat. Znamenalo to tedy, že tank musel jet rychlostí minimálně 6km/h, překonat pět stop široký zákop a pět stop vysokou překážku a být odolný proti lehkým pěchotním zbraním.

Ovšem začátky nebyly vůbec dobré. První tank vážil 14 tun, měl spalovací motor, dosahoval rychlosti 3 míle za hodinu a k tomu všemu nedokázal překonat zákopy. Později byly tanky vylepšeny a zdolávaly příkopy i 3 m široké.

Vývoj řízení tanku

Zásadní věcí, která se nejvíce změnila, je řízení tanku.

První tanky byly velice těžce ovladatelné. Například tank Mark I (viz obrázek výše) byl přes přes kuželovou spojku spojen s dvoustupňovou převodovkou umístěnou za ním. Ta dále poháněla šnekový reduktor a diferenciál. Na obou jeho výstupních hřídelích byly další dvoustupňové převodovky, každá ovládaná jedním mužem zvaným „gearsman“. Dále se používala pomocná kola k provádění mírných zatáček a ke zvýšení překročivosti příkopů. To je dost složité, nemyslíte?

Nynější tanky jsou již vybavené jednoduchým řízením, které na rozdíl od jeho předchůdců, dokáže řídit jeden člověk a u některých typů tanků lze srovnat s řízením osobního vozidla. Nechtěli byste si to také zkusit?

Zkuste si řídit tank Šipka

Moderní tanky

Moderní tanky mají především obrovskou palebnou sílu a hlavní výzbrojí je samozřejmě kanon. Moderní tanky také mají velmi silnou pancéřovou ochranu a jsou velmi dobře mobilní, čili pohyblivé. Moderní tank se může pohybovat tereném velmi vysokou rychlostí, ale není určen pro non-stop boj, protože potřebuje hodně náročné údržby a samozřejmě doplňování munice a paliva.

Tank má z celé bojové techniky phybující se po zemi nejlepší pancéřování a nejlepší protitankové zbraně. Tohle všechno spolu s tím, jaký hrozivý zvuk vydává tank při jízdě, dělá ze skupiny tanků blížíci se na bojiště velmi obávanou záležitost. Tanky si vojevůdci cení nejen pro svou efektivitu, ale také pro strach, který vyvolává u nepřátelských jednotek. Nepřipomíná Vám to geniální husitská vojska, která zastrašovala nepřátele hrozivým hlukem?

Tanky se dají nasadit jednak samostatně, to v přehledném terénu, ale také je možné nasadit je spolu s dalšími bojovými jednotkami, jako například dělostřelectvo nebo pěchota. Bez pěchoty jsou tanky docela bezbranné, hlavně v nepřehledném terénu, takže jsou to takové dvě jednotky žijící v symbióze. Na druhou stranu pěchota je bez tanků docela bezzubá, takže se pěkně doplňují.

Tak co, vyzkoušíte jízdu tímto skvělým vozem?

Obrázky moderních tanků

Moderní tank s krytím. Opravdu skoro není vidět.

Moderní tank s kamufláží. Opravdu skoro není vidět.

Tanky na vojenské přehlídce

Tanky na vojenské přehlídce

Skáče, jako kdyby nic nevážil!

Skáče, jako kdyby nic nevážil!

 

Další informace o tancích můžete najít zde:

 

Ale možná Vás nic z toho nezajímá a radši si rovnou jízdu tankem vyzkoušíte, jako my!

Chci jet na tankodromu Šipka
top