Exportní verze ČS tanků
V roce 1936 si Švýcarsko objednalo u československé firmy ČKD 24 tanků LTH s tím, že polovina bude dodána bez výzbroje. Tu si Švýcaři chtěli dodat a namontovat sami. Jejich výzbroj tvořily kulomety a 20 mm rychlopalné kulomety Oerlikon. Druhou polovinu chtěli Švýcaři dodat bez motorů, protože místo motoru Scania-Vabis požadovali umístění svého motoru diesel Sauer-Arbon.
Postup výroby
První prototyp byl dokončen začátkem března 1938 a podrobil se řadě zkoušek. Po jejich ukončení byl stroj předán Švýcarsku na otestování.
Poté byl vrácen do ČKD, kde se dokončily všechny zbývající testy a zkoušky. V srpnu 1938 začala sériová výroba tanku a jeho licenci si Švýcaři i zakoupili. Dodávka se ovšem zpomalila z důvodů mobilizace a všechny rozestavěné kusy byly zabaveny pro potřeby armády ČS.
Až po přijetí Mnichovského diktátu tanky LTH uvolnili a opět probíhala výroba na dodávku do Švýcarska. Do vytvoření protektorátu se podařilo ale dodat pouze 2 stroje. Zbylé tanky byly dodány již za protektorátu. Ve Švýcarsku sloužily tyto tanky do 50 let. Protože poválečné Československo se tomu předválečnému již nikdy nepodobalo.
Přehled vývozových druhů našich tanků:
- LTL (LT-40) – Tanky původně určené pro Litvu. Stroje měly být dodány v roce 1940, ale mezitím byla Litva obsazena SSSR. Ty nakonec odkoupil samostatný Slovenský stát.
- TNH- Pod tímto označení byly tanky vyráběny a dodávány Íránu.
- LTP- Pod tímto označením se vyvážely tanky pro Peru.
- TNH-Sv a Stvr m/41- Vývozní označení pro tanky určené Švédsku.
Skočte v myšlenkách do tohoto období a vyzkoušejte jízdu tankem!
Chceš se projet v tanku?